hatipoğlu halı
hükümdar halı
kullanma klavuzu

HALI KULLANMA KILAVUZU VE FAYDALI BİLGİLER

1-Halı renklerini kullanım ortamına göre seçmenizde yarar vardır.Çok açık renkler kir ve lekeyi çabuk gösterir ve temizliği daha zordur.

2-Halının yıkanmasını tavsiye etmiyoruz.Yıkanması şart ise mutlaka ´profesyonel halı yıkama ortamlarını tercih ediniz ve tamamen kurumadan kullanmayınız.Uygunsuz koşullarda yıkanan halıda özellikle “yün” elyafının “sıcak su+sabun+tekrarlı ovalama hareketi” sonucu “keçeleşme” ve “yüzey görünümünün parlaklığını yitirmesi” ve aynı zamanda genellikle motiflerde komşu olarak kullanılan “çok açık ve çok koyu” renklerin,(renkli ve beyaz giysilerin karışık yıkanması sonucu olduğu gibi) “boya salma” ve “lekeleme” riskleri vardır. “Standart bir halı yıkama metodu” olmadığından yıkama sonucu ortaya çıkabilecek riskler tüketicinin sorumluluğundadır.

3-Çok değişik leke kaynağı ve temizleme metodu önerildiği ve kullanıldığı için üretici kullanım sırasında oluşacak herhangi bir lekenin tamamen temizleneceğini garanti etmez.

4-Halı silkelenmemelidir.Silkeleme hareketi zorunlu olarak halı yapıştırma kenarını  belli bir noktadan tekrar tekrar  katlanmaya zorlar ve atkı ipliği olarak kullanılan Jüt bu etki altında kopar ve yırtılmaya başlar. Benzer şekilde halı “yapıştırma kenarından” katlanıp basılmamalıdır.

5-Halı kullanımı süresince elektrik süpürgesi ile düzenli olarak süpürülmelidir.Leke temizlemek amacıyla “saçlarınızı yıkarken” kullanmayacağınız hiçbir kimyasalı kullanmayınız ve ıslaklığın halı zeminine bulaşmasına dikkat ediniz, zira tam kurumayıp nemli kalırsa “çürüme ve küflenme” oluşabilir.Bu yüzden her türlü temizlik işlemi sadece hav ipliğini ıslatmalıdır.Halı gölgede kurutulmalıdır.

6-Halı dövülmemelidir.Darbeler noktasal hasara sebep olur ve bir süre sonra delinebilir.

7-Halı üzerindeki eşyalar zamanla hav yüzeyini kalıcı şekilde deforme eder. Bu yüzden eşyanın halı üzerinde temas ettiği bölgeler halıya da eşyanın yeri değiştirilmek suretiyle deformasyon önlenmelidir. Ayrıca eşyaların halıya temas eden kısmı sivri ve keskin olmamalıdır.

8-Halı yüzeyindeki bölgesel kullanım yoğunluğu belli aralıklarla yer ve pozisyon değiştirilerek eşitlenmelidir.Çok kullanılan bölümler zamanla kalan kısımdan farklı görünebilir bu durum normaldir.

9-Halı çok sıcak bir şeye( kaynar su,çay,ütü vs) temas etmemelidir zarar görebilir, görüntüsü değişebilir.

10-Yeni halınız yün veya akrilikten imal edilmiş ise bir süre “tüy toplanması” normaldir.Bu durum elektrik süpürgesiyle düzenli süpürülme sonucu yok denecek kadar azalır.

11-Farklı parti hav ipliğinden yapılmış halılarda renkler arasında çok azda olsa fark olabilir.İlerde satın almayı düşüneceğiniz(eş) halılar için hatırlayınız.

12-Çok nadirende olsa halı yüzeyinde kesilememiş uzun hav uçları olabilir.Hiçbir sorun yaratmaz halı ile aynı seviyeden makasla kesilerek düzeltilebilir.

13-Hav iplikleri zemine mekanik olarak bağlandığı için tipine bağlı olarak münferit hav ipliği çekilmeye zorlandığında çıkabilir.Kullanım için sorun teşkil etmez.

14-Shaggy tipi halılarda hav uzun olduğundan kullanım yoğunluğuna bağlı olarak “havda yatma” görülebilir.

15-Halı daima rulo halinde taşınmalı ve dikey pozisyonda kuru ortamda saklanmalıdır.

16-Halınızı iyi günlerde kullanmanızı temenni ederiz.
HATİPOĞLU HALICILIK A.Ş
Adres : Barbaros mah. Mahmutbey cad. no : 28 Bağcılar / ISTANBUL
Telefon : 0212 474 31 97 (pbx) 0212 657 84 04 (fax)  
E-posta : info@hatipogluhali.com iletisim@hatipogluhali.com  

Yasal Uyarı : Site içerisindeki tüm görseller Hatipoğlu Halıcılık A.Ş' e ait olup izin almaksızın kullanılması durumunda yasal takip başlatılacaktır. Copyright 2014 ®Web tasarım ve yazılım
Ender WEB Tasarım Hizmetleri